Carvánka na náhorní planině Toku

2017-03-01 08:53:42 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd – Tok (865 m). Louka nedaleko vrcholu, ohraničená lesem, malá lovecká bouda s teráskou, studánka, rybníček a vzpomínka na původní hájovnu – před časem nejvyšší obydlené místo v Čechách, nepočítáme-li příhraniční hory.

Foto

Louka nedaleko vrcholu, ohraničená lesem, malá lovecká bouda s teráskou, studánka, rybníček a vzpomínka na původní hájovnu – před časem nejvyšší obydlené místo v Čechách, nepočítáme-li příhraniční hory.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Vrcholová partie Toku nemá dramatický sklon. Spíše se jedná o rozsáhlou náhorní planinu, částečně pokrytou lesem, z části bezlesím, zejména v prostoru bývalé dopadové plochy. Nedaleko vrcholu, asi 400 m jihozápadním směrem, však najdeme typickou horskou louku, obklopenou vzrostlým lesem. V jejím středu stojí malá lovecká bouda, západně se leskne obdélníkový rybníček, dále za ním nalezneme zbytky původní hájovny.

Carvánka je v roce 1893 zmiňována v Průvodci po Příbrami a okolí, který popisuje cestu od Kloboučku na Tok, dříve zvaný také „Vysoký Tok“ či „Velký Tok“, takto: „Odtud stále pěšinou ohromnými balvany slepencovými, zkamenělé řece neb rozmetanému valu podobnými, stoupáme kolem osamělé myslivny Carvánky na vrchol Toku, lesy tak pokrytý, že vyhlídka z něho jest nepatrná (jen zámek Zbirožský)“.

Carvánku odjakživa obývali hajní, lovci, lesní dělníci nebo uhlíři. Občerstvení, odpočinek a někdy i nocleh zde ovšem nacházeli také rakouskouherští a prvorepublikoví turisté. O tom mimo jiné svědčí vyprávění poslední obyvatelky carvánecké hájenky paní Růženy Boučkové: „V létě zas přicházeli turisté a skauti. Jednu takovou skupinu asi dvaceti mladých lidí zastihl takový lijavec, že promokli až na kůži. Tedy jsme zatopili v pokoji pro hosty, natahali tam šňůry, šatstvo rozvěsili, tak se ti všichni dali zase do pořádku. Při odchodu měli víc štěstí, to už bylo zase krásně.“ (Jan Čáka, Střední Brdy, krajina neznámá, 1998)

I dnes je Carvánka, díky své poloze nedaleko nejvyšší hory Brd, místem odpočinku brdských poutníků. Někteří zde nocují, jen tak ve spacáku, pod širákem nebo na lavici pod stříškou verandy lovecké boudy.

Původní hájenka na Carvánce, postavena v roce 1919, foto na dobové pohlednici. Jelikož se ocitla v těsné blízkosti vojenské střelnice na Toku, byla v roce 1931 zrušena. Naštěstí nebyla zničena, ale rozebrána. Za ní je vidět hospodářská část. Roubených staveb však bylo v prostoru Carvánky více.
Lovecká bouda v blízkosti Carvánky. Snímek je z roku 1923, kdy do těchto končin připutovala skupina skautů a skautek z Březových Hor.
(Zdroj foto a text Jana Čáka, Střední Brdy, krajina neznámá, 1998)
Hájenku na Carvánce zakoupil jeden z nadlesních, rozebral ji a v podbrdské obci Strašice ji znovu sestavil, takřka do původní podoby, takže její vyváženou proporcionalitu můžeme obdivovat i dnes.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Zhruba v roce 2012 byla podle původních plánů velmi zdařilá replika hájenky na Carvánce postavena také v podbrdské obci Těně. Majitel zachoval dokonce i původní půlkruhové valbičky nad štíty (což ve Strašicích zachováno není). Přimyslete si šindelovou střechu a máte před sebou hájenku na Carvánce v době jejího vzniku v roce 1919.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
V zimních měsících hostí lovecká bouda na Carvánce četné brdské poutníky.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Před časem na boudě přibyla terasa s lavicí a stolem. Před boudou je sloupek s prosklenou vitrinou a nápisem „Na Carvánce“ a s vyobrazením sv. Václava, jedoucího na koni.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Pohled přes rybníček na loveckou boudu na Carvánce.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Pomníček, připomínající zde v letech 1919 – 1931 stojící hájenku na Carvánce. V jeho okolí ještě můžeme nalézt zbytky základového zdiva.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)