… A JE TU OPĚT DESTINAČNÍ SPOLEČNOST

017-01-12 11:25:33 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Reakce starosty města Příbrami Jindřicha Vařeky na článek, který vyšel na serveru turistika-brdy.cz dne 12.1.2017 (viz níže) pod názvem „Destinační agentury v Brdech: Po roce a půl jsou již vidět výsledky“.

Foto

Na zimním Toku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Dne 10. ledna t.r. jsem se zúčastnil interview TV Fonka na téma Destinační agentury. Pokusil jsem se v něm vysvětlit důvody vedoucí k založení Destinační společnosti Brdy. Záměrně jsem se v rozhovoru vystříhal jakékoli zmínky o soukromých aktivitách zastupitele Mgr. Vladimíra Krále v tomto směru. Až do skončení svého mandátu budu nadále obhajovat především zájmy města Příbram a nebudu utrácet svůj čas komentováním činnosti privátních organizací.

To ovšem může platit jen do chvíle, než se dočtu, jakým způsobem společnost Ekologické centrum Orlov nakládá s fakty a dští síru a oheň směrem k radnici. Fakta pro tuto společnost neznamenají vůbec nic. Jsa vysloveně vyprovokován, pokusím se uvést nehorázná tvrzení vyskytující se v tomto článku na pravou míru.

V tomto článku se vyskytlo tolik nesmyslů, že bohužel i má vynucená reakce bude tak dlouhá, že dočíst ji až do konce bude zřejmě jen pro otrlé. Argumenty vyvracející jednotlivá tvrzení v článku Ekologického centra Orlov jsem nechal vyhotovit příslušnými úředníky úřadu a mé osobní poznámky u jednotlivých bodů jsou uvedeny kurzívou. Před tím, než se pustíme do samotného rozboru, uvedu následující skutečnosti:

Společnost Ekologické centrum, o.p.s. (ECO) je masivním příjemcem dotací. Jen ze Středočeského kraje se jí podařilo získat v roce 2015 celkem 4 dotace, z nichž žádná nesouvisela ani okrajově s turistickým ruchem. Dne 9.8.2016 byla mezi Středočeským krajem a ECO podepsána veřejnoprávní smlouva o poskytnutí účelové dotace na finanční spoluúčast projektu pod názvem „Dům natury“ na částku 10.000.000,- Kč. Z této smlouvy si dovolím vyjmout následující pozoruhodný text dokladující bohorovnost nakládání s veřejnými prostředky Krajským úřadem:

„Finanční prostředky z rozpočtu poskytovatele budou výhradně použity na investiční způsobilé výdaje do výše 2.000.000 Kč a neinvestiční způsobilé výdaje (tj. výdaje na krytí personálních nákladů, autorských poplatků a odměn, nákladů na poradenství, nákladů na spotřebované vstupy včetně energií, nájemného, nákladů na úhradu ceny služeb spojených s nájmem, přípravou a realizací expozic apod.) do výše 8.000.000 Kč“.

Smyslem podnikání obecně je dosažení a udržení zisku. To chápu a nikomu nevyčítám, pokud se podle toho chová. Získávání dotací je pro některé firmy druh podnikání anebo také způsob obživy a způsob, jak z cizího hradit své koníčky. Ani k tomu se nevyjadřuji. Nevyčítám ani Kraji, že rozdává bianco šeky. Jen se podivuji tomu, jak může kdokoli z veřejných prostředků dotovat naprosto netransparentní firmu, která není ochotna zveřejňovat své účetní závěrky tak, jak ukládá zákon.

Pan Mgr. Král, zastupitel města Příbram, ředitel firmy, která nedodržuje zákony této země, tvrdě obhajuje své osobní zájmy na úkor zájmů svého města a ještě má tu drzost o tom psát. Chtěl bych osobně poznat člověka, který věří tomu, že stavebník pan Melichar a ředitel jeho společnosti Mgr. Král budou připraveni ze svého měšce investovat do ochrany a rozvoje regionu Brd stovky tisíc korun stejně tak, jako to mají v plánu některé obce, VLS a další organizace.

Je mi celkem jedno co dělá nebo nedělá ECO, ale vadí mi, že mne tato obskurní společnost v čele s Mgr. Králem svými schizofrenními smyšlenkami zatahuje do svých her a dobývá se bez skrupulí do státní a městské pokladny.

Nyní již vyjádření mých spolupracovníků k jednotlivým tvrzením v článku:

Tvrzení Ekocentra: Již při přípravách otevření vojenského prostoru v Brdech bylo zřejmé, že Brdy přilákají spoustu turistů, kteří budou potřebovat informace a služby. Právě proto měla vzniknout v Brdech destinační agentura. Návrhy nakonec vznikly dva: na Destinační agenturu Brdy (DBA) a Destinační společnost Brdy (DSA). Rok po vzniku CHKO Brdy je příležitost k prvnímu bilancování a srovnání.

Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov o.p.s. zahájila svoji činnost rozhodnutím správní rady 20.6.2015. Od té doby pracuje na rozvíjení všech aktivit, které má destinační agentura plnit.

Reakce Města Příbrami: Pokud zahájila Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov svoji činnost již 20.6.2015, jak je možné, že po cca 1,5 roce fungování není presentován žádný konkrétní výsledek její práce? Co je výsledkem činnosti této agentury? Čím agentura přispěla ke zvýšení turistického komfortu návštěvníků Brd?

Z veřejně dostupných zdrojů však vyplývá, že „Činnost destinační agentury s provozováním destinačního managementu“ si nechalo ECO do obchodního rejstříku zapsat až 16.9.2016. Před tímto datem tady žádnou takovouto aktivitu stran cestovního ruchu společnost ECO ani nesměla provozovat, neboť k tomu neměla oprávnění. Pokud tedy i přesto žádala o dotace, postupovala nezákonně.

Co se samotného termínu „destinační agentura Brdy“ týče, de jure žádná taková agentura neexistuje. Existuje pouze jakási organizační složka Ekologického centra. Dokonce podle vyjádření zastupitele Mgr. Krále na jednom z posledních jednání zastupitelstva ani není v plánu Ekologického centra takovouto agenturu, jakožto samostatný právní subjekt, založit.

Tvrzení Ekocentra: Na druhé straně destinační společnost prezentovaná starostou Příbrami Jindřichem Vařekou, který vystupuje a jedná za připravovanou Destinační společnost Brdy, do dnešního dne neexistuje.

Reakce Města Příbrami: „Stanovy vznikající Destinační společnosti Brdy (právní forma – zapsaný spolek) byly zastupitelstvem schváleny v prosinci roku 2016. Dnes máme 12. ledna. Z výše uvedeného vyplývá, že není v silách žádného člověka během tak krátké doby tuto společnost založit. Rádi bychom také volili takovou cestu, která bude v souladu i s cíli Středočeského kraje a s dalšími subjekty, které se teprve budou k věci vyjadřovat. Organizační složku jsme schopni založit ještě dnes večer, ale založit společnost na dobrých základech ještě bohužel několik týdnů potrvá.“.(J.V.)

Příbram, ani další obce a subjekty, které souhlasí se vstupem do Destinační společnosti Brdy, s nikým nesoupeří. Drží se stále stejného záměru. Obcím a zainteresovaným subjektům je nabízena možnost citlivě ovlivnit rozvoj turistického ruchu v Brdech a zároveň možnost kontroly jejich vlastních vložených peněz do projektu. Společnou snahou je také například neumožnit rozpuštění peněz obcí v nějaké organizační složce soukromého podnikatelského subjektu.

Tvrzení Ekocentra: „Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov v období 2015 – 2016 zpracovala a podala 6 projektů do evropských fondů a národních výzev určených k podpoře cestovního ruchu. V loňském roce podepsala grantovou smlouvu do projektu ECO tourism, kterého se účastní 7 organizací z pěti států (Německo, Slovinsko, Španělsko, Turecko a za Českou republiku právě Ekologické centrum Orlov), z něhož bude čerpat finanční prostředky mj. na šetrnou turistiku v oblasti Brd,“ říká Vladimír Král ředitel Ekologického centra Orlov. Kromě toho připravuje Destinační agentura Brdy, která je organizační složkou Ekologického centra Orlov, další projekty ve spolupráci se svými budoucími partnery.

Reakce Města Příbrami: Destinační společnost Brdy, jejíž vznik iniciovalo Město Příbram, chce rozvíjet především turistickou infrastrukturu v Brdech – tzn. turistické trasy, cyklostezky, cyklotrasy, zázemí pro turisty apod. V současné době neexistují evropské dotace, které by podpořily rozvoj cestovního ruchu do té míry, aby vyhovoval těmto plánovaným záměrům. Z toho důvodu se chceme zaměřit na národní programy (z Ministerstva pro místní rozvoj či Středočeského kraje), které podporují rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu.

Oproti tomu – Komunitární program LIFE, ke kterému se hlásí Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov, je finanční nástroj úzce zaměřený na životní prostředí. Zaměřuje se na konkrétní uplatnitelné změny životního prostředí či klimatu, která bude odpovídat projektovému tématu/politické prioritě programu. Nejedná se o podporu turismu a cestovního ruchu.

Ve veřejně dostupných zdrojích lze najít projekty, kde byl žadatelem Ekologické centrum Orlov o.p.s.,  uvádíme je jen pro Vaši představu, na jaká témata se ekologické centrum zaměřuje:

Tvrzení Ekocentra: Destinační společnost Brdy zastoupená panem Jindřichem Vařekou dosud nepředložila jediný projekt ani nepodala jednu žádost. Ani nemůže, vzhledem k tomu, že stále ještě nemá právní subjektivitu. Vzhledem k tomu, že nebyla založena ani před prosincem 2016, nesplňuje podmínky pro získání dotací Ministerstva pro místní rozvoj do oblasti cestovního ruchu ani v roce letošním.

Reakce Města Příbrami: Ministerstvo pro místní rozvoj stanovilo jako podmínku pro získání dotací z národního programu na podporu rozvoje cestovního ruchu certifikaci destinační společnosti u tohoto ministerstva. Postupujeme proto tak, abychom byli v souladu s podmínkami pro udělení certifikace a na jejím základě dotace získali. Podporu Destinační společnosti Brdy vyjádřilo již 32 obcí (Příbram, Dobříš, Řevnice, Dobrovolný svazek obcí Příbram a Svazek obcí Podbrdského regionu).

Partnerství s Vojenskými lesy a statky s. p., které ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny nechaly vypracovat tzv. Interpretační plán, jež by se po doladění a shodě se zainteresovanými subjekty měl stát výchozím dokumentem budoucí strategie destinační společnosti, je zárukou, že citlivý rozvoj cestovního ruchu je prioritou. Úkoly destinační společnosti jsme transparentně a konzistentně presentovali na jednání zastupitelstva města 27.6, 5.9. i 12.12.2016.

Opakujeme ve zkratce znovu: Destinační společnost Brdy, jejíž vznik iniciovalo Město Příbram, chce rozvíjet především turistickou infrastrukturu v Brdech – tzn. turistické trasy, cyklostezky, cyklotrasy, zázemí pro turisty apod.

Tvrzení Ekocentra: Zásadní rozdíl obou subjektů je v přístupu k vymezení regionu Brdy. Připravovaná společnost pana Jindřicha Vařeky nyní začíná oslovovat města a obce blíže Praze jako jsou Řevnice či Dobřichovice. „Území, které díky zrušení vojenského újezdu potřebuje činnost destinační agentury, zahrnuje zejména oblast mezi obcemi Hořovice, Strašice, Spálené Poříčí, Rožmitál pod Třemšínem, Příbram a Jince. Toto území má specifické podmínky rozvoje, které je třeba citlivě akceptovat zejména vzhledem k přírodnímu bohatství,“ říká Luboš Gardoň z Ekologického centra Orlov, které činnost Destinační agentury Brdy zajišťuje.

Reakce Města Příbrami: Snahou města Příbrami, jako jednoho ze zakládajících členů Destinační společnosti Brdy, je vyčlenit celé Brdské pohoří (Hřebeny, Severozápadní Brdy, Střední a Jižní Brdy). Takto definované území bylo s kladnou odezvou konzultováno v rámci pracovní skupiny Cestovní ruch Regionální stálé konference Středočeského kraje a zapadá do současné koncepce cestovního ruchu Středočeského kraje. Připomínáme, že v současné době spadá celá tato oblast do organizace Posázaví o.p.s. Budeme se snažit vytvořit samostatnou kompaktní oblast, která bude rovnocenným a pevně ukotveným partnerem sousedících organizací destinačního managementu Středočeského kraje – Bohemia centralis, Toulavě a Posázaví.

Tvrzení Ekocentra: Rozdílný přístup ke krajině se projevuje i v obsahu projektů, na které se oba subjekty zaměřují. Zatímco Ekologické centrum Orlov podává projekty v rámci evropského programu LIFE NATURE, které jsou zaměřené na cenné evropské lokality zařazené v soustavě NATURA 2000 v Brdech, připravovaná destinační společnost Brdy pana starosty Jindřicha Vařeky by ráda vybudovala multifunkční lyžařský areál na vrchu Třemošná.

Reakce Města Příbrami: Autorům možná uniklo, že jedním z hlavních volebních témat příbramské kandidátky ANO 2011 byl mj. rozvoj cestovního ruchu v regionu, který bylo možno nastartovat i v souvislosti se zrušením Vojenského újezdu Brdy a vyhlášením CHKO Brdy. Tomu se také nové vedení Příbrami velmi intenzivně věnovalo a významně k tomu přispělo. Jako snadno srozumitelný příklad pro veřejnost ilustrativně využilo myšlenku arch. Plicky z r. 2000 o sjezdovém areálu na Třemošné. Vědomo si však důležitějších a aktuálnějších potřeb i do jisté míry kontroverzní úvahy, nijak dál tuto myšlenku nerozvíjelo, nikdy se o ní nejednalo a zaměřilo se na bližší a naléhavější úkoly a potřeby.

„Naším cílem je vytvořit funkční a transparentní Destinační společnost, nikoli subjekt skrytý v pavoučí síti podnikatelských záměrů prolhané netransparentní soukromé společnosti“.(J.V.)

Tvrzení Ekocentra: Rozdílný přístup obou subjektů je i ve vlastním organizačním pojetí spolupráce partnerů. Připravovaná společnost zastupovaná panem starostou nabízí formu spolku, jehož ovlivňování se blíží spíše formě akciové společnosti, kdy jednotliví partneři platí za osobu a podle toho získávají hlasovací práva. V návrhu struktury této Destinační společnosti Brdy je celkem 1213 hlasů, přičemž město Příbram a uvažované Vojenské lesy a statky mají mít dohromady 631 hlasů. Hlas obcí by tak byl v menšině a obce by se staly pouze finančními dárci prostředků bez možnosti ovlivnit chod společnosti. Obce s 2000 obyvateli by měly podle návrhu zaplatit 40 000 Kč ročně.
Naproti tomu stojí Ekologické centrum Orlov se svojí Destinační agenturou Brdy, která má jen 9 členů, realizuje aktivity destinačního managementu, kde přijde zapojení stejně velké obce na 3000 Kč za rok. Nabízí přitom v rámci Destinační agentury Brdy stejnou sílu hlasu pro každého z partnerů. Dále připravuje Nadační fond Brdy, který bude transparentně rozhodovat o podpoře projektů v Brdech a bude otevřený všem zájemcům. V něm se budou kumulovat prostředky, které budou solidárně využity při podpoře projektů v menších obcích, které nejsou schopny ze svých prostředků zajistit kofinancování.

Reakce Města Příbrami: Zakládající členové Destinační společnosti Brdy (nikoliv akciové společnosti, ale zapsaného spolku) se hned na začátku dohodli, že společnost nebude mít zpočátku žádný management. A to právě z toho důvodu, aby se zbytečně a neefektivně neutrácely peníze. Bylo stanoveno pár prvních, důležitých úkolů. Úkolem číslo jedna je vyznačit veškeré cyklostezky a turistické trasy a vše, co s tím souvisí. Druhým, a neméně důležitým úkolem, je postarat se o jednotnou propagaci, značku destinace Brdy. To proto, aby si turisté z blízka i z daleka s touto značkou spojili právě náš region.

To vše za podmínky, že společnost nebude trvale držet organizační aparát a dívat se za mizejícími penězi. Zakládající členové se rovněž dohodli, že členské příspěvky budou deponovány na jejich vlastních jednotlivých účtech až do té doby, než dojde na plnění toho daného, konkrétního úkolu.

Povinností destinační společnosti Brdy je zajistit si dostatečné vlastní prostředky. Bez ní není možné o žádnou dotaci vůbec požádat. Způsob hlasování je u spolku dvojí – na základě rovnosti (tzn. 1 člen = 1 hlas) nebo na základě výše příspěvku. V tomto směru neexistuje spravedlnost. Buď budeme chtít stát na vlastních nohách a vkládat do destinační společnosti finanční prostředky, které budou dávat jejímu samotnému fungování smysl a díky nimž se budeme schopni zapojit do dotačních programů (tzn., že budeme schopni pokrýt spoluúčast v programu), nebo vytvoříme spolek, ve kterém sice bude vládnout rovný přístup, ale který bude v podstatě pouze formálním uskupením bez vlastních prostředků a možnosti rozvoj cestovního ruchu reálně ovlivňovat. Je spravedlivé, aby Příbram s 33.000 obyvateli, ochotná do destinační společnosti, resp. na projekty pro rozvoj turismu v Brdech, vložit přes 600.000 Kč měla stejné hlasovací právo jako obec s 20 obyvateli?

Autor či autoři článku, na který reagujeme, píší, že obce zaplatí pouze 3000 Kč za rok. Na místě je zcela legitimní otázka: Jaké prostředky bude Ekologické centrum Orlov kumulovat? 27.000 Kč ročně? Ekocentrum tedy bude plně závislé na dotačních titulech? Jak si zajistí spoluúčast při čerpání dotačních titulů? A jak už bylo uvedeno výše, v současné době neexistují evropské dotace, které by podpořily rozvoj cestovního ruchu do té míry, aby vyhovoval našim plánovaným záměrům – a tím je momentálně především rozvoj turistické infrastruktury v Brdech – tzn. turistické trasy, cyklostezky, cyklotrasy, zázemí pro turisty apod. Ptáme se tedy, co obce za svých 3000 Kč vlastně dostanou?

Tvrzení Ekocentra: Pro další spolupráci v rámci Středočeského kraje je nutné zmínit, že pouze Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov má na základě rozhodnutí Středočeského kraje podporu založení a je v souladu s koncepcí kraje s Programem rozvoje cestovního ruchu Středočeského kraje.

Ekologické centrum Orlov jedná o zapojení obcí do Destinační agentury Brdy již 12 měsíců a tak účast obce Strašice v ní již byla schválena zastupitelstvem v prosinci 2016. V dalších obcích byla představena starostům a prošla souhlasem městských a obecních rad, které projevily zájem o nabízenou spolupráci. Projekty Ekologického centra Orlov byly představeny starostovi města Příbrami již v roce 2015. Na základě žádosti poskytli v červnu a červenci zástupci Ekologického centra Orlov městu Příbram informace o Destinační agentuře Brdy a o destinačním managementu, které město využilo při jednání zastupitelstva. I přes nabídku spolupráce, kterou dostala Příbram od Ekologického centra Orlov jako první, nedošlo do dnešního dne k podepsání ani navrhovaného memoranda o spolupráci.

Reakce Města Příbrami: V této věci je třeba zdůraznit fakt, že Mgr. Vladimír Král, ředitel Ekologického centra Orlov a příbramský zastupitel, na červnovém zastupitelstvu v roce 2016 jednoznačně podpořil vznik Destinační společnosti Brdy – hlasoval PRO. Pár měsíců poté si Ekologické centrum Orlov, přesně 16.9.2016, nechalo do obchodního rejstříku zapsat „Činnost destinační agentury s provozováním destinačního managementu“. Co k tomu dodat…

„Co se tvrzení o údajné účasti obce Strašice v „Destinační agentuře Brdy“ týče, je to opět lež jako věž. Nic takového příslušné zastupitelstvo této obce v prosinci neschválilo. Konce konců ani nemohlo, neboť vstoupit do neexistující organizace je prostě nemožné. Podepsání memoranda o spolupráci mezi městem Příbramí a ECO bylo řádně projednáno radou města a nebylo v této věci přijato žádné usnesení. Svoji roli sehrála především netransparentnost této organizace a neplnění si zákonných povinností“. (J.V.)

Tvrzení Ekocentra: Cílem destinační agentury má být podpora šetrného cestovního ruchu, který bude respektovat krajinu Brd a pomáhat zachovávat její přírodní a historické dědictví dalším generacím v souladu s platnými předpisy o ochraně přírody a krajiny. To vše ve spolupráci se správou CHKO Brdy, která o režimu lidských zásahů rozhoduje, s Vojenskými a Arcibiskupskými lesy, které v Brdech hospodaří, a s obcemi, jejichž obyvatel se život v Brdech bezprostředně dotýká. Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov, o.p.s. se o to snaží již více než rok a jsou za ní vidět i konkrétní výsledky.

Věříme, že výsledky práce Destinační agentury Brdy Ekologického centra Orlov přesvědčí i zastupitele města Příbram o přínosu spolupráce v rámci brdského regionu. Budoucnost Destinační agentury Brdy je už nyní spojena s regionální značkou, kterou se stal Fabián pana Jana Čáky. Právě ten Brdy spojuje na středočeské i plzeňské straně. Stejně tak hodlá konat i Destinační agentura Brdy, jež vnímá Brdy jako celek bez ohledu na správní hranice krajů.

Reakce Města Příbrami: Je na místě připomenout, že žádné výsledky roční práce Destinační agentury Brdy Ekologického centra Orlov nebyly nikomu z vedení města Příbrami předloženy. O existenci takových výsledků lze důvodně pochybovat z následujících důvodů:

1) Oprávnění k provozování destinačního managementu a podnikání v oblasti turismu bylo Ekocentru vydáno teprve v září loňského roku.

2) Žádná Destinační agentura Brdy ve smyslu právní subjektivity neexistuje. A tudíž může jen stěží vykazovat nějaké výsledky, stejně jako stěží může žádat o dotace z Ministerstva pro místní rozvoj a ze Středočeského kraje.

Tvrzení Ekocentra: (viz tabulka níže)

Reakce Města Příbrami: K údajům ve výše uvedené tabulce máme následující výhrady:

a) první a druhý řádek: Stanovy Destinační společnosti Brdy projednávané se starosty obcí nebyly návrhem starosty Vařeky, ten se na jejich přípravě nepodílel o nic více než ostatní starostové.

b) Statut organizace: v tabulce je uvedeno, že Destinační agentura Brdy má statut obecně prospěšné společnosti. Žádná taková společnost ale neexistuje. Skutečným statutem je pouze to, že existuje jakási organizační složka (velmi vágní pojem) Ekologického centra Orlov.

c) První přípravy na založení: Z tabulky vyplývá, že první přípravy Destinační agentury Brdy Ekologického centra Orlov proběhly v květnu 2015. I tento údaj je falešný, neboť v roce 2015 neměla společnost Ekologické centrum Orlov oprávnění podnikat v oblasti turismu.

d) Délka existence subjektu: k délce existence jakési organizační složky jakési netransparentní firmy se není možné vyjádřit, neboť nezpochybnitelný doklad o existenci neexistuje.

e) Vymezení regionu destinace: vymezení regionu destinace slovem Brdy je ze strany Ekologického centra Orlov velmi neurčité. Naopak Příbram podala v rámci pracovní skupiny Cestovní ruch Regionální stálé konference Středočeského kraje mapu přesně vymezující území budoucí destinace.

f) Spolupráce se Středočeským krajem: v minulosti Ekologické centrum Orlov se Středočeským krajem spolupracovalo více než-li úzce, o čemž svědčí bianco šek vystavený na částku 10 milionů korun. Je otázkou, jak tomu bude do budoucna.

„Připadne mi jako psychopatické stvořit tabulku, ve které se prakticky nevyskytují jiné údaje, než falešné.“ (J.V.)

Jindřich Vařeka, starosta města Příbrami